Amazon’da Tarafınıza Yöneltilmiş Ticari Marka İhlali İddiaları - Sorunsuz E-Ticaret 41 Yıllık Tecrübe
 
Pazartesi - Cumartesi09:00 - 18:00
İstanbul OfisMecidiyeköy Yolu Cad. Trump Towers No:12 Kule:1 Kat:18/1801
Bizi Takip Edin
Nova Group Tv

Amazon’da Tarafınıza Yöneltilmiş Ticari Marka İhlali İddiaları - Sorunsuz E-Ticaret

18 Eylül 2020by Abdullah Bilici0

Amazon’da Tarafınıza Yöneltilmiş Ticari Marka İhlali İddiaları

Amazon’da size karşı bir hak ihlali iddiasının birkaç farklı sonucu olabilir. En olası sonuçlar, ihlal konusu ürünün veya Amazon Marketplace mağazanızın kaldırılmasıdır.

Ticari marka ihlali iddiası belirli bir ürüne karşı ise, söz konusu ürün kaldırılır. Hak ihlali iddiaları geçmişiniz varsa, yani bu uyarıyı birden fazla kez aldıysanız, bu durumda Amazon mağazanızı kaldırabilmektedir.

Başka bir ticari marka sahibi, örneğin mağazanızın adının işletmelerinin adına veya sattıkları bir ürüne çok benzediğini düşünürse, direkt olarak mağazanızın kendisine karşı bir hak ihlali iddiasında bulunabilir. Bu halde de Amazon, mağazanızın tamamı kaldırılabilmektedir.

Bu ihlallere karşı en iyi eylem yolunu belirlemek üçüncü taraf satıcıya bağlıdır. Amazon, çoğu zaman ihlal iddiaları titizlikle incelemektedir. Bu nedenle, ürünleriniz kaldırılırsa meşru bir iddia ile karşı karşıya olabilirsiniz. Ancak eğer bir ihlalin söz konusu olmadığını düşünüyorsanız, savunmanızın yasal dayanaklara sahip olması önemlidir. Aşağıdaki seçenekler değerlendirilmelidir:

1) Ticari marka hukuku, önceki kullanıma (prior use) dayanmaktadır. Önceki kullanım nedeniyle ticari marka haklarına sahip iseniz, bir başka deyişle bu markayı ilk olarak siz kullandıysanız, bu durumu kanıtlayarak ihlal iddialarından kurtulabilirsiniz.

2) Kullandığınız ticari markaların veya malların ve hizmetlerin, üçüncü bir kişiyle ihlal oluşturmayacak kadar farklı veya ilgisiz ise bir ihlalin var olmadığı söylenebilir. Bir başka deyişle bazı hallerde, davalı ve davacının ürünleri aynı pazarda ya da benzer ürün yelpazesine konu olmazlar. Dolayısıyla rekabet halinde de değildirler. Bu halde aynı markanın farklı alanda kullanılması karışıklığa sebebiyet vermeyecektir, bu sebeple de ihlalin varlığından söz edilemeyecektir.

3) Kayıtlı bir federal ticari marka, iddialara karşı sahip olunabilecek en iyi savunmadır ve iddianın mesnetsiz oluşunu ispatlamak için en kolay araçtır. Markanız tescil edilmişse, karşı tarafın hak iddia etmesi çok zor olacaktır.

4) Son olarak karşı tarafın şikayetini geri çekmesini sağlayarak bu durumdan kurtulmak mümkündür. Ancak en zor yöntem olduğu aşikârdır.

Abdullah Bilici

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

İletişimWorld E-Trade Bridge
World E-Trade Bridge bir Nova Group Holding iştirakidir.
OfislerimizNerelerdeyiz
https://worldetradebridge.com/wp-content/uploads/2020/04/img-footer-map_ozel-1.png
Sosyal Medya HesaplarımızBizi Takip Edin
Sosyal medya hesaplarımızdan bizleri takip edebilirsiniz
İletişimWorld E-Trade Bridge
World E-Trade Bridge bir Nova Group Holding iştirakidir.
OfislerimizNerelerdeyiz
https://worldetradebridge.com/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
Sosyal Medya HesaplarımızBizi Takip Edin
Sosyal medya hesaplarımızdan bizleri takip edebilirsiniz